Jak vybrat FM transmitter?

FM transmitter do auta rozšíří schopnosti jakéhokoliv autorádia.

FM transmitter rozšíří schopnosti vašeho autorádia. Zpracuje data z různých zdrojů zvuku a signál pak vysílá na standardních FM frekvencích, které umí přijmout všechna autorádia. V jakých parametrech se FM transmittery liší?

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak FM transmittery fungují a co vám mohou přinést?

FM transmittery se zapojují do 12V nebo 24V zásuvky, která se v autech používá také pro cigaretový zapalovač. Obvykle jsou vybaveny funkcí Bluetooth pro bezdrátové propojení s mobilním telefonem, tabletem nebo třeba notebookem. Kromě toho běžně obsahují také port USB pro připojení flashdisku, slot na paměťovou kartu nebo 3,5mm jack konektor (AUX). Signál z těchto vstupů FM transmitter převede do rádiových vln v pásmu FM.

Pak už stačí naladit obě zařízení, FM transmitter i autorádio, na stejnou frekvenci a užívat si reprodukovanou hudbu. I do staršího autorádia můžete tímto způsobem bezdrátově dostat svoji oblíbenou hudbu uloženou přímo v chytrém telefonu, ve streamovacích aplikacích typu Spotify, z USB flash disku nebo paměťové karty.

Kromě přehrávání hudby moderní FM transmittery zvládají fungovat jako hands-free a můžete skrze ně vyřizovat i telefonní hovory. Váš hlas zaznamená zabudovaný mikrofon, protistranu slyšíte přes reproduktory vozu.

FM transmittery samozřejmě nejsou omezeny pouze na hudbu. Poslouchat můžete i podcasty, lekce cizího jazyka nebo pohádky pro dětské spolucestující.

Parametry FM transmitterů

Konektivita, vstupy a konektory

V dnešní době FM transmittery umožňují připojit hned několik různých zdrojů zvuku. Výrazně tak rozšíří schopnosti starších autorádií.

Verze Bluetooth

Bezdrátové připojení Bluetooth postupně prochází vývojem a existuje tak již několik verzí. Každá novější generace je obecně rychlejší, stabilnější a zároveň energeticky méně náročná. V případě přehrávání hudby nehraje rychlost přenosu velkou roli, stabilnější spojení se však hodí. Starší FM transmittery mohou podporovat pouze verze Bluetoth 2.0 nebo 2.1, ty novější 4.1, 4.2 nebo 5.0.

Rozsah frekvencí

Jak již z názvu vyplývá, FM transmittery vysílají zvuk na FM frekvencích. Obvyklý rozsah FM frekvencí používaných na našem území je od 87,5 do 108 MHz a všechna autorádia ve vozech určených pro evropský trh tyto frekvence podporují. Stejný rozsah frekvencí by proto měl podporovat i FM transmitter.

Čím více kanálů je k dispozici, tím snadněji najdete stabilní volné pásmo. Nejčastěji ale bývají volná pásma do 90 MHz a nad 107 MHz.

Displej a ovládací prvky

Všechny FM transmittery obsahují alespoň základní displej, který slouží pro zobrazení aktuálně natavené vysílací frekvence. Dražší modely zpravidla nabízí rozměrnější, snadněji čitelný barevný displej, na kterém dokáží zobrazit i další informace jako například úroveň napětí autobaterie, název a interpreta přehrávané skladby, nebo telefonní číslo nebo jména kontaktu příchozího hovoru.

Důležité je také jednoduché a intuitivní ovládání FM transmitteru, které vás nebude rozptylovat během jízdy. Tomu pomáhají dostatečně velká, v ideálním případě vystouplá tlačítka, která se snadno nahmatají.

Napětí

K provozu FM transmitteru je nutné jeho připojení do 12V nebo 24V zásuvky v automobilu. Některé transmittery jsou univerzální a podporují 12 i 24 V, což znamená, že budou fungovat jak v osobních automobilech, nákladních vozech i v karavanech. Modely podporující pouze 12 V jsou vhodné pouze pro osobní automobily.

Další užitečné funkce

  • Handsfree – modely s podporou Bluetooh připojení jsou obvykle vybaveny i mikrofonem, což dovoluje transmitter využít jako handsfree.
  • Dobíjení z USB – všechny modely vybavené USB portem umožní nabíjení připojeného zařízení. Některé podporují i rychlonabíjení a mohou tak plně nahradit autonabíječky na mobil.
  • Dálkový ovladač – k pohodlné obsluze přehrávání odkudkoliv z interiéru vozu.
  • Ekvalizér - přizpůsobení charakteristiky zvukového projevu, na výběr jsou většinou běžné styly jako rock, pop, classic či zvýraznění basů.
  • RDS – zobrazení informace o přehrávané skladbě na displeji transmitteru.
  • Příjem DAB/DAB+ – umožní analogovému autorádiu přijímat i digitální rozhlasové stanice s lepším zvukem a nižší mírou rušení.

Příslušenství

Autorádia

Reproduktory do auta

Subwoofery do auta

USB kabely

Handsfree

Nabíječky pro mobilní telefony

Nejčastější dotazy

Jak FM transmitter naladit?

Aby bylo spojení s autorádiem úspěšně, je potřeba najít neobsazenou frekvenci. Tedy takovou, na které nevysílá žádná radiová stanice, ani jiné zařízení v blízkém okolí.

Kolik peněz do FM transmitteru investovat?

Nejlevnější FM transmitter pořídíte do 200 českých korun. Tyto přístroje nabízejí pouze omezené možnosti připojení a jen základní funkce. Předpokladem je také horší kvalita přenášeného zvuku, menší stabilita signálu a nepříliš kvalitní plastové provedení.

Transmittery okolo ceny 500 Kč už nabízí více možností připojení, zabudovaný mikrofon pro handsfree, rychlonabíjení přes USB, přehledný displej a vyšší kvalitu přenášeného zvuku.

FM transmittery u hranice 1 000 Kč lákají na mnoho funkcí i propracovaný design. Obvykle podporují Bluetooth, USB, paměťové karty i AUX. Samozřejmostí je handsfee, více USB konektorů s podporou rychlonabíjení, kvalitní zvuk, potlačení šumu a hluku u zabudovaného mikrofonu i v rámci přenosu hudby do autorádia.

Vybije mi FM transmitter akumulátor vozidla?

Pokud má vozidlo funkci automatického odpojení elektroniky po vytažení klíče, baterii by používání FM transmitteru nemělo ublížit. Pokud taková funkce ve vašem automobilu chybí a FM transmitter necháte zapnutý přes noc, může se stát, že se baterie vybije.